Broadcom Limited ACSL-6210-50RE
Part No.:
ACSL-6210-50RE
Manufacturer:
Broadcom Limited
Category:
Logic Output Optoisolators
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
ACSL-6210-50RE.pdf
Description:
OPTOISO 2.5KV 2CH OPEN COLL 8SO
Shipping
Inventory:4,754
Comments
ACSL-6210-50RE Specifications
Manufacturer
Broadcom Limited
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Number of Channels:
2
Inputs - Side 1/Side 2:
1/1
Voltage - Isolation:
2500Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
10kV/µs
Input Type:
DC
Output Type:
Open Collector, Schottky Clamped
Current - Output / Channel:
50 mA
Data Rate:
15MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
100ns, 100ns
Rise / Fall Time (Typ):
30ns, 12ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.52V
Current - DC Forward (If) (Max):
15mA
Voltage - Supply:
3V ~ 5.5V
Grade:
Qualification:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C