Analog Devices Inc. ADUM1200WSRZ55
Part No.:
ADUM1200WSRZ55
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Digital Isolators
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
ADUM1200WSRZ55.pdf
Description:
DIGITAL ISOL 2CH GEN PRP 8SOIC
Shipping
Inventory:0
Comments
ADUM1200WSRZ55 Specifications
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Series:
iCoupler®
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Technology:
Magnetic Coupling
Type:
General Purpose
Isolated Power:
No
Number of Channels:
2
Inputs - Side 1/Side 2:
2/0
Channel Type:
Unidirectional
Voltage - Isolation:
2500Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
25kV/µs
Data Rate:
25Mbps
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
45ns, 45ns
Pulse Width Distortion (Max):
3ns
Rise / Fall Time (Typ):
2.5ns, 2.5ns
Voltage - Supply:
3V ~ 5.5V
Grade:
Qualification:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C