Analog Devices Inc. ADUM1300WSRWZ55-RL
Part No.:
ADUM1300WSRWZ55-RL
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Digital Isolators
Package:
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Description:
DGTL ISO 2500VRMS 3CH GP 16SOIC
Shipping
Inventory:0
Comments
ADUM1300WSRWZ55-RL Specifications
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Series:
Package/Case:
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Magnetic Coupling
Type:
General Purpose
Isolated Power:
No
Number of Channels:
3
Inputs - Side 1/Side 2:
3/0
Channel Type:
Unidirectional
Voltage - Isolation:
2500Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
25kV/µs
Data Rate:
1Mbps
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
100ns, 100ns
Pulse Width Distortion (Max):
40ns
Rise / Fall Time (Typ):
2.5ns, 2.5ns
Voltage - Supply:
3V ~ 5.5V
Grade:
Automotive
Qualification:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C