Panasonic Electric Works APT1212W
Part No.:
APT1212W
Package:
6-DIP (0.400", 10.16mm), 5 Leads
Datasheet:
APT1212W.pdf
Description:
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP
Shipping
Inventory:0
Comments
APT1212W Specifications
Package/Case:
Packaging:
Tube
Voltage - Off State:
600 V
Static dV/dt (Min):
500V/µs
Current - LED Trigger (Ift) (Max):
10mA
Current - On State (It (RMS)) (Max):
100 mA
Current - Hold (Ih):
3.5mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.21V
Current - DC Forward (If) (Max):
50 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C