Century Spring Corp B18-127CS
Part No.:
B18-127CS
Manufacturer:
Century Spring Corp
Category:
Compression, Tapered Springs
Package:
Datasheet:
B18-127CS.pdf
Description:
COMP MUSIC WIRE 0.172" 0.340"
Shipping
Inventory:18
Comments
B18-127CS Specifications
Manufacturer
Century Spring Corp
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Compression
Material:
Music Wire
Wire Diameter:
0.018" (0.46mm)
Diameter - Outside:
0.172" (4.37mm)
Diameter - Inside:
0.136" (3.45mm)
Diameter - Small Outside:
Diameter - Large Outside:
Free Length:
0.340" (8.64mm)