Essentra Components BHDF-10M-01
Part No.:
BHDF-10M-01
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
BHDF-10M-01.pdf
Description:
BRD SPT BARBED FASTENR NYLN 10MM
Shipping
Inventory:0
Comments
BHDF-10M-01 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Richco, BHDF
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Holding Type:
Barbed Fastener
Mounting Type:
Barbed Fastener
Between Board Height:
0.394" (10.00mm)
Length - Overall:
1.079" (27.40mm)
Support Hole Diameter:
0.312" (7.92mm) 5/16"
Support Panel Thickness:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Mounting Hole Diameter:
0.312" (7.92mm) 5/16"
Mounting Panel Thickness:
0.250" (6.35mm) 1/4"