Essentra Components BHDF-16M-01
Part No.:
BHDF-16M-01
Datasheet:
BHDF-16M-01.pdf
Description:
CBS DOUBLE BLIND HOLE 16MM
Shipping
Inventory:2,000
Comments
BHDF-16M-01 Specifications
Between Board Height:
0.630" (16.00mm)
Length - Overall:
1.315" (33.40mm)
Support Hole Diameter:
0.312" (7.92mm) 5/16"
Support Panel Thickness:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Mounting Hole Diameter:
0.312" (7.92mm) 5/16"
Mounting Panel Thickness:
0.250" (6.35mm) 1/4"