Essentra Components BHDF-20M-01
Part No.:
BHDF-20M-01
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
BHDF-20M-01.pdf
Description:
CBS DOUBLE BLIND HOLE 20MM
Shipping
Inventory:2,956
Comments
BHDF-20M-01 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Richco, BHDF
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Holding Type:
Barbed Fastener
Mounting Type:
Barbed Fastener
Between Board Height:
0.787" (20.00mm)
Length - Overall:
1.472" (37.40mm)
Support Hole Diameter:
0.312" (7.92mm) 5/16"
Support Panel Thickness:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Mounting Hole Diameter:
0.312" (7.92mm) 5/16"
Mounting Panel Thickness:
0.250" (6.35mm) 1/4"