Rohm Semiconductor BM6101FV-CE2
Part No.:
BM6101FV-CE2
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Isolators - Gate Drivers
Package:
20-SSOP (0.240", 6.10mm Width)
Datasheet:
BM6101FV-CE2.pdf
Description:
DGTL ISO 2.5KV 1CH GT DVR 20SSOP
Shipping
Inventory:0
Comments
BM6101FV-CE2 Specifications
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
20-SSOP (0.240", 6.10mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Magnetic Coupling
Number of Channels:
1
Voltage - Isolation:
2500Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
100V/µs
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
350ns, 350ns
Pulse Width Distortion (Max):
Rise / Fall Time (Typ):
50ns, 50ns
Current - Output High, Low:
Current - Peak Output:
5A, 1A
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
Current - DC Forward (If) (Max):
Voltage - Output Supply:
14V ~ 24V
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C