Essentra Components BR1-344-01
Part No.:
BR1-344-01
Datasheet:
BR1-344-01.pdf
Description:
BARBED FASTENR 0.344 1000 PCS
Shipping
Inventory:233
Comments
BR1-344-01 Specifications
Rivet Length:
0.344" (8.74mm)
Head Diameter:
0.750" (19.05mm) 3/4"
Head Height:
0.093" (2.36mm)
Hole Diameter:
0.281" (7.14mm)
Grip Range:
0.346" ~ 0.502" (8.79mm ~ 12.75mm)