Essentra Components BR1-488-01BK
Part No.:
BR1-488-01BK
Datasheet:
BR1-488-01BK.pdf
Description:
BARBED FASTENR 0.488 1 PC
Shipping
Inventory:887
Comments
BR1-488-01BK Specifications
Rivet Length:
0.488" (12.40mm)
Head Diameter:
0.750" (19.05mm) 3/4"
Head Height:
0.093" (2.36mm)
Hole Diameter:
0.281" (7.14mm)
Grip Range:
0.500" ~ 0.812" (12.70mm ~ 20.62mm)