Essentra Components BR1-768-01
Part No.:
BR1-768-01
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
BR1-768-01.pdf
Description:
BARBED FASTENR 0.768 1 PC
Shipping
Inventory:57,116
Comments
BR1-768-01 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Richco, BR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Barbed Fastener (2 Piece)
Rivet Diameter:
Rivet Length:
0.768" (19.51mm)
Head Diameter:
0.750" (19.05mm) 3/4"
Head Height:
0.093" (2.36mm)
Hole Diameter:
0.281" (7.14mm)
Grip Range:
0.781" ~ 1.375" (19.84mm ~ 34.93mm)