Essentra Components BR2-226-01
Part No.:
BR2-226-01
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
BR2-226-01.pdf
Description:
BARBED FASTENR 0.226 1000 PCS
Shipping
Inventory:214
Comments
BR2-226-01 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Richco, BR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Barbed Fastener (2 Piece)
Rivet Diameter:
Rivet Length:
0.226" (5.74mm)
Head Diameter:
0.406" (10.31mm)
Head Height:
0.063" (1.60mm) 1/16"
Hole Diameter:
0.281" (7.14mm)
Grip Range:
0.235" ~ 0.297" (5.97mm ~ 7.54mm)