Essentra Components BR2-344-01
Part No.:
BR2-344-01
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
BR2-344-01.pdf
Description:
BARBED FASTENR 0.344 1 PC
Shipping
Inventory:3,273
Comments
BR2-344-01 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Richco, BR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Barbed Fastener (2 Piece)
Rivet Diameter:
Rivet Length:
0.344" (8.74mm)
Head Diameter:
0.406" (10.31mm)
Head Height:
0.063" (1.60mm) 1/16"
Hole Diameter:
0.281" (7.14mm)
Grip Range:
0.346" ~ 0.502" (8.79mm ~ 12.75mm)