Essentra Components BR2-488-01
Part No.:
BR2-488-01
Datasheet:
BR2-488-01.pdf
Description:
BARBED FASTENR 0.488 1000 PCS
Shipping
Inventory:1,253
Comments
BR2-488-01 Specifications
Rivet Length:
0.488" (12.40mm)
Head Diameter:
0.406" (10.31mm)
Head Height:
0.063" (1.60mm) 1/16"
Hole Diameter:
0.281" (7.14mm)
Grip Range:
0.500" ~ 0.812" (12.70mm ~ 20.62mm)