Vishay Semiconductor Opto Division BRT12F-X016
Part No.:
BRT12F-X016
Manufacturer:
Vishay Semiconductor Opto Division
Category:
Triac, SCR Output Optoisolators
Package:
6-DIP (0.400", 10.16mm)
Datasheet:
Description:
PHOTOCOUPLER TRIAC
Shipping
Inventory:0
Comments
BRT12F-X016 Specifications
Manufacturer
Series:
Package/Case:
6-DIP (0.400", 10.16mm)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Output Type:
Triac
Zero Crossing Circuit:
No
Number of Channels:
1
Voltage - Isolation:
5300Vrms
Voltage - Off State:
600 V
Static dV/dt (Min):
10kV/µs
Current - LED Trigger (Ift) (Max):
1.2mA
Current - On State (It (RMS)) (Max):
300 mA
Current - Hold (Ih):
500µA
Turn On Time:
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.1V
Current - DC Forward (If) (Max):
20 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C