Essentra Components CRLCBSR-12-01
Part No.:
CRLCBSR-12-01
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
CRLCBSR-12-01.pdf
Description:
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/4"
Shipping
Inventory:1,048
Comments
CRLCBSR-12-01 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Richco, CRLCBSR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Snap Lock
Mounting Type:
Snap Lock
Between Board Height:
0.750" (19.05mm) 3/4"
Length - Overall:
1.248" (31.70mm)
Support Hole Diameter:
0.157" (3.99mm)
Support Panel Thickness:
0.063" (1.60mm)
Mounting Hole Diameter:
0.236" (6.00mm)
Mounting Panel Thickness:
0.031" ~ 0.047" (0.80mm ~ 1.20mm)