Essentra Components CSR8-591-01
Part No.:
CSR8-591-01
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Component Insulators, Mounts, Spacers
Package:
Datasheet:
CSR8-591-01.pdf
Description:
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.591"
Shipping
Inventory:3,048
Comments
CSR8-591-01 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Richco, CSR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Spacer
Shape:
Tubular
Usage:
General Purpose
Material:
Nylon
Color:
Natural
Features:
Length:
0.591" (15.01mm)
Width:
Height:
0.591" (15.00mm)
Diameter - Outside:
0.436" (11.07mm)