Essentra Components DLCBSHD-10M-19
Part No.:
DLCBSHD-10M-19
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
DLCBSHD-10M-19.pdf
Description:
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 10MM
Shipping
Inventory:1,085
Comments
DLCBSHD-10M-19 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Richco, DLCBS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Snap Lock
Mounting Type:
Snap Lock
Between Board Height:
0.394" (10.00mm)
Length - Overall:
1.087" (27.60mm)
Support Hole Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Support Panel Thickness:
0.031" ~ 0.087" (0.79mm ~ 2.20mm)
Mounting Hole Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Mounting Panel Thickness: