Essentra Components DLSP-3-10M-01
Part No.:
DLSP-3-10M-01
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
DLSP-3-10M-01.pdf
Description:
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 10MM
Shipping
Inventory:67
Comments
DLSP-3-10M-01 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Richco, DLSP-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Snap Lock
Mounting Type:
Snap Lock
Between Board Height:
0.394" (10.00mm)
Length - Overall:
0.807" (20.50mm)
Support Hole Diameter:
0.157" (3.99mm)
Support Panel Thickness:
0.063" (1.60mm)
Mounting Hole Diameter:
0.189" (4.80mm)
Mounting Panel Thickness:
0.063" (1.60mm)