onsemi FOD2200S
Part No.:
FOD2200S
Manufacturer:
onsemi
Category:
Logic Output Optoisolators
Package:
8-SMD, Gull Wing
Datasheet:
FOD2200S.pdf
Description:
OPTOISO 5KV TRI-STATE 8SMD
Shipping
Inventory:0
Comments
FOD2200S Specifications
Manufacturer
onsemi
Series:
Package/Case:
8-SMD, Gull Wing
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Number of Channels:
1
Inputs - Side 1/Side 2:
1/0
Voltage - Isolation:
5000Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
10kV/µs
Input Type:
DC
Output Type:
Tri-State
Current - Output / Channel:
25 mA
Data Rate:
2.5MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
300ns, 300ns
Rise / Fall Time (Typ):
80ns, 25ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.4V
Current - DC Forward (If) (Max):
10mA
Voltage - Supply:
4.5V ~ 20V
Grade:
Qualification:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C