Fairchild Semiconductor FOD3150SV
Part No.:
FOD3150SV
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Isolators - Gate Drivers
Package:
8-SMD, Gull Wing
Datasheet:
FOD3150SV.pdf
Description:
OPTOISO 5KV 1CH GATE DVR 8SMD
Shipping
Inventory:1,000
Comments
FOD3150SV Specifications
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Series:
Package/Case:
8-SMD, Gull Wing
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
Optical Coupling
Number of Channels:
1
Voltage - Isolation:
5000Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
20kV/µs
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
500ns, 500ns
Pulse Width Distortion (Max):
300ns
Rise / Fall Time (Typ):
60ns, 60ns
Current - Output High, Low:
1A, 1A
Current - Peak Output:
1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.5V
Current - DC Forward (If) (Max):
25 mA
Voltage - Output Supply:
15V ~ 30V
Grade:
Qualification:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C