onsemi FOD785300
Part No.:
FOD785300
Manufacturer:
onsemi
Category:
Transistor, Photovoltaic Output Optoisolators
Package:
4-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
FOD785300.pdf
Description:
4-PIN DIP PHOTOTRANSISTOR OPTOCO
Shipping
Inventory:0
Comments
FOD785300 Specifications
Manufacturer
onsemi
Series:
FOD785
Package/Case:
4-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Number of Channels:
1
Voltage - Isolation:
5000Vrms
Current Transfer Ratio (Min):
50% @ 5mA
Current Transfer Ratio (Max):
600% @ 5mA
Turn On / Turn Off Time (Typ):
Rise / Fall Time (Typ):
18µs, 18µs (Max)
Input Type:
DC
Output Type:
Transistor
Voltage - Output (Max):
80V
Current - Output / Channel:
50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.2V
Current - DC Forward (If) (Max):
50 mA
Vce Saturation (Max):
200mV
Grade:
Qualification:
Operating Temperature:
-55°C ~ 110°C