onsemi FOD814300
Part No.:
FOD814300
Manufacturer:
onsemi
Category:
Transistor, Photovoltaic Output Optoisolators
Package:
4-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
FOD814300.pdf
Description:
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP
Shipping
Inventory:1,992
Comments
FOD814300 Specifications
Manufacturer
onsemi
Series:
Package/Case:
4-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Number of Channels:
1
Voltage - Isolation:
5000Vrms
Current Transfer Ratio (Min):
20% @ 1mA
Current Transfer Ratio (Max):
300% @ 1mA
Turn On / Turn Off Time (Typ):
Rise / Fall Time (Typ):
4µs, 3µs
Input Type:
AC, DC
Output Type:
Transistor
Voltage - Output (Max):
70V
Current - Output / Channel:
50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.2V
Current - DC Forward (If) (Max):
50 mA
Vce Saturation (Max):
200mV
Grade:
Qualification:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C