onsemi FOD816300
Part No.:
FOD816300
Category:
Logic Output Optoisolators
Package:
4-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
FOD816300.pdf
Description:
OPTOISOLATOR 5KV DARLINGTON 4DIP
Shipping
Inventory:0
Comments
FOD816300 Specifications
Package/Case:
4-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status:
Obsolete
Number of Channels:
1
Inputs - Side 1/Side 2:
Voltage - Isolation:
5000Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
Input Type:
AC, DC
Output Type:
Darlington
Current - Output / Channel:
80 mA
Data Rate:
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
Rise / Fall Time (Typ):
60µs, 53µs
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.2V
Current - DC Forward (If) (Max):
50mA
Voltage - Supply:
Operating Temperature:
-30°C ~ 100°C