onsemi FOD852300
Part No.:
FOD852300
Manufacturer:
onsemi
Category:
Transistor, Photovoltaic Output Optoisolators
Package:
4-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
FOD852300.pdf
Description:
OPTOISOLATOR 5KV DARLINGTON 4DIP
Shipping
Inventory:30,103
Comments
FOD852300 Specifications
Manufacturer
onsemi
Series:
Package/Case:
4-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Number of Channels:
1
Voltage - Isolation:
5000Vrms
Current Transfer Ratio (Min):
1000% @ 1mA
Current Transfer Ratio (Max):
15000% @ 1mA
Turn On / Turn Off Time (Typ):
Rise / Fall Time (Typ):
100µs, 20µs
Input Type:
DC
Output Type:
Darlington
Voltage - Output (Max):
300V
Current - Output / Channel:
150mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.2V
Current - DC Forward (If) (Max):
50 mA
Vce Saturation (Max):
1.2V
Grade:
Qualification:
Operating Temperature:
-30°C ~ 100°C