onsemi FODM3011R2
Part No.:
FODM3011R2
Manufacturer:
onsemi
Category:
Triac, SCR Output Optoisolators
Package:
4-SMD, Gull Wing
Datasheet:
FODM3011R2.pdf
Description:
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP
Shipping
Inventory:0
Comments
FODM3011R2 Specifications
Manufacturer
onsemi
Series:
Package/Case:
4-SMD, Gull Wing
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Type:
Triac
Zero Crossing Circuit:
No
Number of Channels:
1
Voltage - Isolation:
3750Vrms
Voltage - Off State:
250 V
Static dV/dt (Min):
10V/µs (Typ)
Current - LED Trigger (Ift) (Max):
10mA
Current - On State (It (RMS)) (Max):
70 mA
Current - Hold (Ih):
300µA (Typ)
Turn On Time:
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.2V
Current - DC Forward (If) (Max):
60 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C