Fairchild Semiconductor FODM3021R2V
Part No.:
FODM3021R2V
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Datasheet:
FODM3021R2V.pdf
Description:
TRIAC OUTPUT OPTOCOUPLER
Shipping
Inventory:2,499
Comments
FODM3021R2V Specifications
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Packaging:
Bulk
Voltage - Off State:
400 V
Static dV/dt (Min):
10V/µs (Typ)
Current - LED Trigger (Ift) (Max):
15mA
Current - On State (It (RMS)) (Max):
70 mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.2V
Current - DC Forward (If) (Max):
60 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C