Fairchild Semiconductor FODM3051R2
Part No.:
FODM3051R2
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Triac, SCR Output Optoisolators
Package:
4-SMD, Gull Wing
Datasheet:
FODM3051R2.pdf
Description:
TRIAC OUTPUT OPTOCOUPLER
Shipping
Inventory:2,495
Comments
FODM3051R2 Specifications
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Series:
Package/Case:
4-SMD, Gull Wing
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Output Type:
Triac
Zero Crossing Circuit:
No
Number of Channels:
1
Voltage - Isolation:
3750Vrms
Voltage - Off State:
600 V
Static dV/dt (Min):
1kV/µs
Current - LED Trigger (Ift) (Max):
15mA
Current - On State (It (RMS)) (Max):
70 mA
Current - Hold (Ih):
300µA (Typ)
Turn On Time:
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.2V
Current - DC Forward (If) (Max):
60 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C