Vishay Semiconductor Opto Division H11A1-X001
Part No.:
H11A1-X001
Manufacturer:
Vishay Semiconductor Opto Division
Category:
Transistor, Photovoltaic Output Optoisolators
Package:
6-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
H11A1-X001.pdf
Description:
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP
Shipping
Inventory:0
Comments
H11A1-X001 Specifications
Manufacturer
Series:
Package/Case:
6-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Number of Channels:
1
Voltage - Isolation:
5300Vrms
Current Transfer Ratio (Min):
50% @ 10mA
Current Transfer Ratio (Max):
Turn On / Turn Off Time (Typ):
3µs, 3µs
Rise / Fall Time (Typ):
Input Type:
DC
Output Type:
Transistor with Base
Voltage - Output (Max):
70V
Current - Output / Channel:
50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.1V
Current - DC Forward (If) (Max):
60 mA
Vce Saturation (Max):
400mV
Grade:
Qualification:
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C