onsemi H11C1300W
Part No.:
H11C1300W
Manufacturer:
onsemi
Category:
Triac, SCR Output Optoisolators
Package:
6-DIP (0.400", 10.16mm)
Datasheet:
H11C1300W.pdf
Description:
OPTOISOLATOR 5.3KV SCR 6DIP
Comments
H11C1300W Specifications
Manufacturer
onsemi
Series:
Package/Case:
6-DIP (0.400", 10.16mm)
Packaging:
Tube
Output Type:
SCR
Zero Crossing Circuit:
No
5300Vrms
Voltage - Off State:
200 V
Static dV/dt (Min):
500V/µs
Current - LED Trigger (Ift) (Max):
20mA
Current - On State (It (RMS)) (Max):
300 mA
Current - Hold (Ih):
Turn On Time:
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.2V
Current - DC Forward (If) (Max):
60 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C