Broadcom Limited HCPL-060L#060
Part No.:
HCPL-060L#060
Manufacturer:
Broadcom Limited
Category:
Logic Output Optoisolators
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
HCPL-060L#060.pdf
Description:
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 8SO
Shipping
Inventory:0
Comments
HCPL-060L#060 Specifications
Manufacturer
Broadcom Limited
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tube
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Number of Channels:
1
Inputs - Side 1/Side 2:
1/0
Voltage - Isolation:
3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
10kV/µs
Input Type:
DC
Output Type:
Open Collector, Schottky Clamped
Current - Output / Channel:
50 mA
Data Rate:
15MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
75ns, 75ns
Rise / Fall Time (Typ):
24ns, 10ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.5V
Current - DC Forward (If) (Max):
20mA
Voltage - Supply:
2.7V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V
Grade:
Qualification:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-SO Tall
1. How to order HCPL-060L#060 on XZT Electronics Co.,Ltd?
3. Are the HCPL-060L#060 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HCPL-060L#060?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HCPL-060L#060.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as HCPL-060L#060 pin diagram, HCPL-060L#060 datasheet?