Broadcom Limited HCPL-063A-500E
Part No.:
HCPL-063A-500E
Category:
Logic Output Optoisolators
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
HCPL-063A-500E.pdf
Description:
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN COLL 8SO
Shipping
Inventory:4,913
Comments
HCPL-063A-500E Specifications
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Number of Channels:
2
Inputs - Side 1/Side 2:
2/0
Common Mode Transient Immunity (Min):
1kV/µs
Input Type:
DC
Output Type:
Open Collector, Schottky Clamped
Current - Output / Channel:
50 mA
Data Rate:
10MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
100ns, 100ns
Rise / Fall Time (Typ):
42ns, 12ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.3V
Current - DC Forward (If) (Max):
10mA
Voltage - Supply:
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C