Broadcom Limited HCPL-073L-060E
Part No.:
HCPL-073L-060E
Category:
Transistor, Photovoltaic Output Optoisolators
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
HCPL-073L-060E.pdf
Description:
OPTOISO 3.75KV 2CH DARLNG 8-SO
Shipping
Inventory:338
Comments
HCPL-073L-060E Specifications
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tube
Number of Channels:
2
Voltage - Isolation:
3750Vrms
Current Transfer Ratio (Min):
300% @ 1.6mA
Current Transfer Ratio (Max):
2600% @ 1.6mA
Turn On / Turn Off Time (Typ):
25µs, 50µs
Output Type:
Darlington
Voltage - Output (Max):
7V
Current - Output / Channel:
60mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.5V
Current - DC Forward (If) (Max):
20 mA
Vce Saturation (Max):
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C