Broadcom Limited HCPL-2200-000E
Part No.:
HCPL-2200-000E
Manufacturer:
Broadcom Limited
Category:
Logic Output Optoisolators
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
HCPL-2200-000E.pdf
Description:
OPTOISO 3.75KV TRI-STATE 8DIP
Shipping
Inventory:8,202
Comments
HCPL-2200-000E Specifications
Manufacturer
Broadcom Limited
Series:
Package/Case:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Number of Channels:
1
Inputs - Side 1/Side 2:
1/0
Voltage - Isolation:
3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
1kV/µs
Input Type:
DC
Output Type:
Tri-State
Current - Output / Channel:
25 mA
Data Rate:
2.5MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
300ns, 300ns
Rise / Fall Time (Typ):
55ns, 15ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.5V
Current - DC Forward (If) (Max):
10mA
Voltage - Supply:
4.5V ~ 20V
Grade:
Qualification:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C