Broadcom Limited HCPL-2300
Part No.:
HCPL-2300
Manufacturer:
Broadcom Limited
Category:
Logic Output Optoisolators
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
HCPL-2300.pdf
Description:
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP
Shipping
Inventory:980
Comments
HCPL-2300 Specifications
Manufacturer
Broadcom Limited
Series:
Package/Case:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Number of Channels:
1
Inputs - Side 1/Side 2:
1/0
Voltage - Isolation:
3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
100V/µs
Input Type:
DC
Output Type:
Open Collector, Schottky Clamped
Current - Output / Channel:
25 mA
Data Rate:
5MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
160ns, 200ns
Rise / Fall Time (Typ):
40ns, 20ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.3V
Current - DC Forward (If) (Max):
5mA (Typ)
Voltage - Supply:
4.75V ~ 5.25V
Grade:
Qualification:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C