Broadcom Limited HCPL-2300-000E
Part No.:
HCPL-2300-000E
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
HCPL-2300-000E.pdf
Description:
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP
Shipping
Inventory:2,981
Comments
HCPL-2300-000E Specifications
Package/Case:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Common Mode Transient Immunity (Min):
100V/µs
Output Type:
Open Collector, Schottky Clamped
Current - Output / Channel:
25 mA
Data Rate:
5MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
160ns, 200ns
Rise / Fall Time (Typ):
40ns, 20ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.3V
Current - DC Forward (If) (Max):
5mA (Typ)
Voltage - Supply:
4.75V ~ 5.25V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C