Broadcom Limited HCPL-2602-500E
Part No.:
HCPL-2602-500E
Category:
Special Purpose Isolators
Package:
8-SMD, Gull Wing
Datasheet:
HCPL-2602-500E.pdf
Description:
OPTOISO 3.75KV LINE RX 8DIP GW
Shipping
Inventory:748
Comments
HCPL-2602-500E Specifications
Package/Case:
8-SMD, Gull Wing
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Line Receiver
Voltage - Isolation:
3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
1kV/µs
Input Type:
AC, DC
Current - Output / Channel:
50mA
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
75ns, 75ns
Rise / Fall Time (Typ):
24ns, 10ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.3 V
Current - DC Forward (If) (Max):
60 mA
Voltage - Supply:
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C