Broadcom Limited HCPL-260L-020
Part No.:
HCPL-260L-020
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
HCPL-260L-020.pdf
Description:
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 8DIP
Shipping
Inventory:0
Comments
HCPL-260L-020 Specifications
Package/Case:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Inputs - Side 1/Side 2:
1/0
Voltage - Isolation:
5000Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
10kV/µs
Output Type:
Open Collector, Schottky Clamped
Current - Output / Channel:
50 mA
Data Rate:
15MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
75ns, 75ns
Rise / Fall Time (Typ):
24ns, 10ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.5V
Current - DC Forward (If) (Max):
20mA
Voltage - Supply:
2.7V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C