Broadcom Limited HCPL-2611-500E
Part No.:
HCPL-2611-500E
Package:
8-SMD, Gull Wing
Datasheet:
HCPL-2611-500E.pdf
Description:
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP GW
Shipping
Inventory:5,625
Comments
HCPL-2611-500E Specifications
Package/Case:
8-SMD, Gull Wing
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Inputs - Side 1/Side 2:
1/0
Voltage - Isolation:
3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
15kV/µs
Output Type:
Open Collector, Schottky Clamped
Current - Output / Channel:
50 mA
Data Rate:
10MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
100ns, 100ns
Rise / Fall Time (Typ):
24ns, 10ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.5V
Current - DC Forward (If) (Max):
20mA
Voltage - Supply:
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C