Broadcom Limited HCPL-3000
Part No.:
HCPL-3000
Category:
Special Purpose Isolators
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
HCPL-3000.pdf
Description:
OPTOISO 5KV GATE DRVR BIPOL 8DIP
Comments
HCPL-3000 Specifications
Package/Case:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Type:
Power Transistor Driver
Voltage - Isolation:
5000Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
10kV/µs
Current - Output / Channel:
500mA, 600mA
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
5µs, 5µs
Rise / Fall Time (Typ):
200ns, 100ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.1 V
Current - DC Forward (If) (Max):
25 mA
Voltage - Supply:
5.4V ~ 13V
Operating Temperature:
-20°C ~ 80°C