Broadcom Limited HCPL-3000-500E
Part No.:
HCPL-3000-500E
Manufacturer:
Broadcom Limited
Category:
Special Purpose Isolators
Package:
8-SMD, Gull Wing
Datasheet:
HCPL-3000-500E.pdf
Description:
OPTOISO 5KV BIPOLAR 8SMD GW
Shipping
Inventory:0
Comments
HCPL-3000-500E Specifications
Manufacturer
Broadcom Limited
Series:
Package/Case:
8-SMD, Gull Wing
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Power Transistor Driver
Number of Channels:
1
Voltage - Isolation:
5000Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
10kV/µs
Input Type:
DC
Current - Output / Channel:
500mA, 600mA
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
5µs, 5µs
Rise / Fall Time (Typ):
200ns, 100ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.1 V
Current - DC Forward (If) (Max):
25 mA
Voltage - Supply:
5.4V ~ 13V
Operating Temperature:
-20°C ~ 80°C