Broadcom Limited HCPL-3020-300
Part No.:
HCPL-3020-300
Category:
Isolators - Gate Drivers
Package:
8-SMD, Gull Wing
Datasheet:
HCPL-3020-300.pdf
Description:
OPTOISO 3.75KV 1CH GT DVR 8DIP
Shipping
Inventory:0
Comments
HCPL-3020-300 Specifications
Package/Case:
8-SMD, Gull Wing
Packaging:
Tube
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Technology:
Optical Coupling
Voltage - Isolation:
3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
10kV/µs
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
700ns, 700ns
Pulse Width Distortion (Max):
Rise / Fall Time (Typ):
50ns, 50ns
Current - Output High, Low:
200mA, 200mA
Current - Peak Output:
400mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.5V
Current - DC Forward (If) (Max):
20 mA
Voltage - Output Supply:
10V ~ 30V
Grade:
Qualification:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C