Broadcom Limited HCPL-315J-500E
Part No.:
HCPL-315J-500E
Package:
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width), 12 Leads
Datasheet:
HCPL-315J-500E.pdf
Description:
OPTOISO 5KV 2CH GATE DVR 16SO
Shipping
Inventory:2,941
Comments
HCPL-315J-500E Specifications
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Number of Channels:
2
Voltage - Isolation:
5000Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
15kV/µs
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
500ns, 500ns
Pulse Width Distortion (Max):
300ns
Rise / Fall Time (Typ):
100ns, 100ns
Current - Output High, Low:
500mA, 500mA
Current - Peak Output:
600mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.6V
Current - DC Forward (If) (Max):
25 mA
Voltage - Output Supply:
15V ~ 30V
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C