Broadcom Limited HCPL-4100-300E
Part No.:
HCPL-4100-300E
Manufacturer:
Broadcom Limited
Category:
Special Purpose Isolators
Package:
8-SMD, Gull Wing
Datasheet:
HCPL-4100-300E.pdf
Description:
OPTOISO 3.75KV TRNSMTR 8DIP GW
Shipping
Inventory:375
Comments
HCPL-4100-300E Specifications
Manufacturer
Broadcom Limited
Series:
Package/Case:
8-SMD, Gull Wing
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Current Loop Transmitter
Number of Channels:
1
Voltage - Isolation:
3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
1kV/µs
Input Type:
Logic
Current - Output / Channel:
30mA
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
1.6µs, 1µs
Rise / Fall Time (Typ):
16ns, 23ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
Current - DC Forward (If) (Max):
Voltage - Supply:
4.5V ~ 20V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C