Broadcom Limited HCPL-4200
Part No.:
HCPL-4200
Manufacturer:
Broadcom Limited
Category:
Special Purpose Isolators
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
HCPL-4200.pdf
Description:
OPTOISO 3.75KV RECEIVER 8DIP
Shipping
Inventory:305
Comments
HCPL-4200 Specifications
Manufacturer
Broadcom Limited
Series:
Package/Case:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Current Loop Receiver
Number of Channels:
1
Voltage - Isolation:
3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
1kV/µs
Input Type:
DC
Current - Output / Channel:
25mA
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
1.6µs, 1µs
Rise / Fall Time (Typ):
55ns, 15ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
Current - DC Forward (If) (Max):
Voltage - Supply:
4.5V ~ 20V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C