Broadcom Limited HCPL-4200-000E
Part No.:
HCPL-4200-000E
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
HCPL-4200-000E.pdf
Description:
OPTOISO 3.75KV RECEIVER 8DIP
Shipping
Inventory:559
Comments
HCPL-4200-000E Specifications
Package/Case:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Type:
Current Loop Receiver
Common Mode Transient Immunity (Min):
1kV/µs
Input Type:
DC
Current - Output / Channel:
25mA
Rise / Fall Time (Typ):
55ns, 15ns
Voltage - Supply:
4.5V ~ 20V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C