Broadcom Limited HCPL-4200#500
Part No.:
HCPL-4200#500
Manufacturer:
Broadcom Limited
Category:
Special Purpose Isolators
Package:
8-SMD, Gull Wing
Datasheet:
HCPL-4200#500.pdf
Description:
OPTOISO 3.75KV RECEIVER 8DIP GW
Shipping
Inventory:0
Comments
HCPL-4200#500 Specifications
Manufacturer
Broadcom Limited
Series:
Package/Case:
8-SMD, Gull Wing
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Type:
Current Loop Receiver
Number of Channels:
1
Voltage - Isolation:
3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
1kV/µs
Input Type:
DC
Current - Output / Channel:
25mA
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
1.6µs, 1µs
Rise / Fall Time (Typ):
55ns, 15ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
Current - DC Forward (If) (Max):
Voltage - Supply:
4.5V ~ 20V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-DIP Gull Wing
Approval Agency:
CSA, UR
1. How to order HCPL-4200#500 on XZT Electronics Co.,Ltd?
3. Are the HCPL-4200#500 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HCPL-4200#500?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HCPL-4200#500.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as HCPL-4200#500 pin diagram, HCPL-4200#500 datasheet?