Broadcom Limited HCPL-4200-500E
Part No.:
HCPL-4200-500E
Category:
Special Purpose Isolators
Datasheet:
HCPL-4200-500E.pdf
Description:
OPTOISO 3.75KV RECEIVER 8DIP GW
Shipping
Inventory:3,872
Comments
HCPL-4200-500E Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Current Loop Receiver
Number of Channels:
1
Common Mode Transient Immunity (Min):
1kV/µs
Current - Output / Channel:
25mA
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
1.6µs, 1µs
Rise / Fall Time (Typ):
55ns, 15ns
Voltage - Supply:
4.5V ~ 20V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C