Broadcom Limited HCPL-4661-500E
Part No.:
HCPL-4661-500E
Category:
Logic Output Optoisolators
Datasheet:
HCPL-4661-500E.pdf
Description:
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP GW
Shipping
Inventory:0
Comments
HCPL-4661-500E Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Number of Channels:
2
Inputs - Side 1/Side 2:
2/0
Common Mode Transient Immunity (Min):
15kV/µs
Input Type:
DC
Output Type:
Open Collector, Schottky Clamped
Current - Output / Channel:
50 mA
Data Rate:
10MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
100ns, 100ns
Rise / Fall Time (Typ):
24ns, 10ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.5V
Current - DC Forward (If) (Max):
15mA
Voltage - Supply:
4.5V ~ 5.5V
Grade:
Qualification:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C